Çocuk Mağaza Dekorasyon Nasıl Olmalı?

çocuk giyim mağaza dekorasyonuPerakende satış yapan mağazaların mağaza dekorasyona önem vermeleri gerekmektedir. Müşteriler ile yoğun iletişimin yapıldığı mağazacılık sektöründe hem çalışanların hem de müşterilerin motivasyonu acısından mağaza dekorasyonuna dikkat etmek önemldir.

Mağaza dekorasyonları mağazanın faaliyet alanına göre ve hedef kitlesine göre değişiklik göstermektedir. Çocuklara yönelik ürün satışı yapan mağazaların dekorasyonu yetişkin giyim mağazalarına göre farklı bir dekorasyon gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi ise hedef kitlenin çocukla olmasıdır. Çocukların kolay sıkılmalarından dolayı ebeveynler çocuklarının sıkılmayacağı, eğlenebileceği mağazalarda alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle renkler ve aksesuarların kullanıldığı cıvıl cıvıl bir mağaza dekorasyon tasarımları genelde mağaza sahipleri tarafından istenmektedir.

Çocuk giyim mağaza dekorasyonu yaptırılırken canlı çocuksu renklerin kullanılması önemlidir. Ancak renklerin abartılmaması ve kullanılan aksesuarların mağaza mekanını oyun parkına çevirmemesi gerekmektedir. Asıl amaçtan uzaklaşılmadan doğru renk ve tasarım tercihiyle estetik ve kullanışlı mağaza dekorasyonu yapılabilmektedir.

Çocuk mağazalarında nelere dikkat etmek gereklidir?

Çocuk giyim mağaza raf sistemlerinde genellikle ahşap raf sistemleri veya metal raf sistemleri kullanılmaktadır. Cam mağaza aksesuarlarının yoğun kullanılmasından kaçınılmalıdır. Çocukların yoğun olarak bulunduğu mağaza içerisinde çam aksesuarların varlığı tehlikeli olabilir. Bu nedenle mümkün oldukça az cam mağaza aksesuarlarının kullanımı tercih edilmelidir.

Diğer önemli nokta ise giyim mağaza dekorasyonlarının vazgeçilmez detayı deneme kabinleridir. Çocuk mağaza tasarımlarında kabinlerin çocuk ve ebeveyni ile girebileceği genişlikte olması önemlidir. Ayrıca kabin içinde ayna gibi kırılabilecek bir aksesuara ihtiyaç yoktur. Mağaza dekorasyonunda ayna kullanımını kabin dışında kullanılması önerilmektedir.

Mağaza dekorasyonunda kullanılan raf sistemlerinin boylarıda müşteri hedef kitlesine uygun olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Çocukların ulaşabileceği bir mesafede ürünlerin yerleştirilmesi satışın artırılması noktasında etkili olacaktır. Çocuk mağaza raf sistemlerinin güzel, estetik ve temiz görünmesi ebeveynlerin gözünde mağaza prestijini arttırmaktadır.

Son olarak diğer tüm mağaza dekorasyonlarında olduğu gibi mağaza vitrin tasarımına dikkat etmek gereklidir. Özellikle ebeveynlerin dikkatini çekecek şekilde dizayn edilmesi gereken çocuk mağazalarının vitrini vitrinlere bakarak gireceği mağazayı seçen kişileri mağazaya çekmek için önemli ve gereklidir.

WhatsApp Destek