Mağaza Dekorasyonu Neden Mağazanın Faaliyet Alanına Göre Değişiklik Gösterir?

Tekstil ürünlerinden ayakkabıya, züccaciye ürünlerinden kuruyemiş, şarküteri ve hatta teknolojik ürünlere kadar akla gelebilecek her ürünün parekente satışını yapan mağazalara rastlanılmaktadır. Tüketicinin değişiklik gösteren istek ve ihtiyaçları, ürünlerin değişen moda anlayışına göre çeşitlilik göstermesi gibi etkenler mağazaları tüketici açısından önemli hale getirmektedir.

Ürünlerin tüketiciye sunulması mağazaya müşteri çekmek ve ürünleri satmak için çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Mağazanın kendisinin de müşterinin ilgisini uyandıran bir görünüme sahip olması gerekmektedir.

magaza dekorasyonu neden önemli

Mağaza dekorasyonları mağazanın faaliyet gösterdiği alana ve hedef kitlesine göre tasarlanmalı ve kullanılacak mağaza raf sistemleri ona göre seçilmelidir. Örneğin kozmetik ürünlerin satışını yapan bir mağazanın dekorasyonu temiz ve hijyen bir görünüme sahip olacak şekilde uygun renk ve aksesuarlar kullanılacak şekilde tasarlanmalıdır. Yine ayakkabı satışı yapan bir ayakkabı mağazasının tasarımı ise, satışı yapılan ayakkabı modellerinin türüne göre tasarlanmalıdır. Spor ayakkabı satışı yapan bir ayakkabı mağazasının tasarımıyla ağırlıklı olarak klasik ayakkabı satışı yapan ayakkabı mağazasının dekorasyonu aynı olmamalıdır. Çünkü her iki mağazanın hedef kitlesi farklıdır ve hedef kitleye uygun bir tasarımın yapılması verimlilik açısından önemlidir. Mağaza iç tasarımın yanı sıra mağaza dış görünüm ve vitrin tasarımı da mağaza faaliyet alanına göre üzerinde düşünülerek ve uygun renkler seçilerek dizayn edilmelidir. Mağaza dış görünüşü ve vitrin müşterilerin mağazanızla ilk karşılaştığı andır. Bu nedenle iç dekorasyonla ve satılan ürünlerle uyumlu olmalıdır ki müşteri mağazaya girdiğinde tatminsizliğe uğramasın ve istediği ürüne ulaşabilsin.

Mağaza raf sistemleri seçimi de önemlidir.

Mağaza dekorasyonlarının yanı sıra mağaza raf sistemleri de mağazanın faaliyet alanına göre değişiklik göstermektedir. Hazır giyim ürünlerinin satışını yapan bir mağazada kullanılan mağaza raf sistemleri ayakkabı mağazalarında kullanılan raf sistemlerinden farklı olmaktadır. Mağaza dekorasyon ile uyumlu olacak şekilde seçilmesi gereken mağaza raf sistemleri ürünlerin müşteriye sergilenmesi ve teşhir edilmesi açısından oldukça önemlidir.

WhatsApp Destek